Весняний цикл ХVІ Всеукраїнського семінару з міжнародною участю "ЗРИМА ПІСНЯ УКРАЇНИ" з питань символіки та семантики в Українській культурі. 
Музей історії розвитку українського козацтва разом з його підрозділом - культурно-просвітницьким центром «КОЗАК-ЦЕНТР» провів з 26 по 30 березня 2018 року весняний цикл ХВІ Всеукраїнського семінару з міжнародною участю «ЗРИМА ПІСНЯ УКРАЇНИ» з питань символіки та семантики в Українській культурі. В рамках семінару пройшли майстер-класи з народный прикладного мистецтва "Петриківський розпис (Наталія Рибак, с. Петриківка), бісероплетіння (Наталия Яртись, м. Львів, Тетяна Ігнатьєва, с. Кам" янка Біляївського р-ну Одеської обл.), писанкарство (Оксана Білоус, м. Київ) , Вибійка (Оксана Білоус), печатний пряник (Оксана Білоус), реконструкция старовинного народного одягу (Оксана Білоус), солоплетіння (Світлана Піскова м. Нова Прага), вишивка (Любов Лаптева м. Мариуполь) ", ткацтва (Ліана Лістунова, м. Миколаїв). Окрим того відбулись обласні конкурси з бісероплетіння, Петриківського розпису та писанкарства.

Сьомий Одеський відкритий фестиваль "Різдво на Дерибасівській"

Фестиваль відбувся 7 січня 2018 року. Організатори: культурно-просвітницький центр "КОЗАК-ЦЕНТР", що діє при Музеї історії розвитку українського козацтва, Одеський міський ярмарок.

             Міська науково-практична конференція "Козацькими шляхами" 

27 листопада 2017 року пройшла традиційна міська науково-практична конференція "Козацькими шляхами" для учнівськоі молоді. Конференц-зал пройден в рамках національно-патріотичноі програми Одобрено в музее «Я Одесит-патріот Украіни» .Доповідачі в темах своіх робіт досліджували тематику притчету діяльності козацтва на Півдні Украіни.
Організатори: МГО "Чорноморский округ. Козацтво Запорозьке" та Департамент освіти та науки Одеськоі міськоі ради. Дякуємо колективу гімназіі 1 за добр організацію та гостинність и членів журі зазлагоджену роботу.

Свято "ПОКРОВИ"

14 жовтня  2017 рокув Козак-центрi музея iсторii розвитку Украiнського козацтва вiдбулась виставка майстра народноi тво́рчостi з вишивки Лаптевой Любовi Андрiйовни, вiдбувся концерт за участю козацького хору "Козацьке коло" керiвник Лариса Козловська та ансамблю "Зоряни",керiвник Наталiя Сажко.

МАСЛЯНИЙ ТИЖДЕНЬ

В рамках святкування традиційного народного свята «Масляна» Культурно-просвітницький центр «Козак-центр», що діє при музеї історії розвитку українського козацтва провів традиційні СЕМІНАРИ та МАЙСЕР-КЛАСИ З ПЕТРІКІВСЬКОГО РОЗПИСУ ТА ПЛЕТІННЯ З СОЛОМКИ в рамках всеукраїнського семінару з питань символіки та семантики в українській культурі «ЗРИМА ПІСНЯ УКРАЇНИ»: 
Під час роботи семінарів буде розгорнута виставка робіт народних майстрів України Наталії Рибак “Петриківські візерунки” та Світлани Піскової “Солом'яний Бичок”

ОНОВЛЕННЯ ЕКСПОЗИЦІЇ В МУЗЕЇ ІСТОРІЇ РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА.
Готуючись до 7 річниці з дня заснування музею співробітники оновили експозицію зали козацького костюму та побуту. В постійній експозиції з"явились нові чоловічі та жіночі автентичні костюми козацької доби 18-19 століть, Доречі при музей надає консультативну допопомогу по подбору та пошиттю національних українських костюмів.
Також в музеї створено ткацьку майтерню. Невдовзі будуть проводитись майстер-класи з ткацтва.

ДРУЖБА ОДЕСА-ЛЬВІВ
Одеська асоціація туроператорів та агентств за сприяння департаменту культури та туризму Одеської міської ради організувала 6-8 лютого 2015 року Promo-Тур для керівників провідних львівських підприємств в'їзного та внутрішнього туризму.
В рамках промо-туру 7 лютого гості зі Львова відвідали музей Історії розвитку Українського козацтва. Гостей зустріли традиційними Українськими піснями. Познайомили з експозицією музею. Розказали про славне козацьке минуле міста і нашого південного краю. 
Під час туру 6 лютого пройшла робоча зустріч одеських і львівських турфірм" з метою налагодження особистих ділових контактів, створення спільних програм туристичних відвідувань Одеси та Львова. 
Вході візиту гостей ознайомлять з готеліями, ресторанами, музеями нашого славного міста.

Дякуємо Ирині Лисициній (туроператор "Марком") за допомогу в організації прийому делегації

ВЕЧОРНИЦІ НА МИКОЛАЯ 
В МУЗЕЇ ІСТОРІЇ РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА.
20 ГРУДНЯ 2014 РОКУ В СУБОТУ В МУЗЕЇ ІСТОРІЇ РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА (ЧОРНОМОРСЬКОГО КОЗАЦТВА, 9) ВІДБУЛИСЯ ВЕЧОРНИЦІ.
ПІД ЧАС СВЯТА ПРАЦЮВАЛА НОВОРІЧНА МАЙСТЕРНЯ: КУЛІНАРНИЙ МАЙСТЕР-КЛАС (ЛИСІЦИНА ІРИНА )ТА МАЙСТЕР-КЛАС З ВИБІЙКИ (ДОЛГІХ ОКСАНА), МАЙСТЕР-КЛАС З ПЛЕТІННЯ ДІДУХА (ШПАК СЕРГІЙ)
ВІДБУВСЯ СЕМІНАР-ПОКАЗ УКРАЇНСЬКОЇ МОДИ
(РЕКОНСТРУКЦІЯ КОЗАЦЬКИХ КОСТЮМІВ 17-19 СТОЛІТЬ, АУТЕНТИЧНІ ЖІНОЧІ КОСТЮМИ КІНЦЯ 19 СТ. ПОЧАТКУ 20 СТ. ІЗ ПРИВАТНОЇ КОЛЕКЦІЇ СЕРГІЯ ШПАКА, СУЧАСНИЙ УКРАЇНСЬКИЙ КОСТЮМ В НАРОДНОМУ СТИЛІ - РОБОТИ ЧЛЕНІВ ГУРТКА ДИЗАЙНУ ОДЯГУ БІЛЯЇВСЬКОГО ЦЕНТРУ ДИТЯЧОЇ ТВОРЧОСТІ, КЕРІВНИК ІГНАТЬЄВА ТЕТЯНА)
РАЇСА КРАЄВА ПЕРЕДАЛА ВСІМ ПРИСУТНІМ ВІД СКАУТІВ УКРАЇНИ "вІФЛІЄМСЬКИЙ ВОГОНЬ МИРУ" 

НАПРИКІНЦІ СВЯТА ГОСПОДАРІ ПРИГОСТИЛИ ВСІХ КОЗАЦЬКИМИ СТРАВАМИ

ПРО НАС ПИШУТЬ

Лотогип Одесская жизнь

Cкарби козацького музею: шаблі, скрині та вітрила

Cкарби козацького музею: шаблі, скрині та вітрилаДень українського козацтва збігається з найвеличнішим із християнських свят — Покровою Пречистої Богородиці. Богородицю завжди вважали покровителькою українського козацтва й усіх українських збройних сил. Саме на свято Покрова в Україні відбувалася Велика рада, що обирала гетьмана, визначала, як козацтву жити далі. Про все це знають в «Музеї історії розвитку українського козацтва», який знаходиться на вулиці Чорноморського Козацтва. Відправимося на екскурсію?

Як збирали експонати

За людськими мірками «Музей історії розвитку українського козацтва»  першокласник.

Cкарби козацького музею: шаблі, скрині та вітрилаВ березні цього року йому виповнилось шість років. За цей час на площі розміром у 120 кв.м розмістилось понад тисячу музейних експонатів. Тут відкрита постійно діюча експозиція з діорамами, макетами козацьких суден, скульптурами, картинами та колекцією козацьких костюмів.

— Всі ці експонати зібрали члени козацьких організацій, викладачі історичного факультету університету ім. Мечникова, наукові співробітники «Історико-краєзнавчого музею». Є надходження з археологічних та етнографічних експедицій. Як-от козацька бандура кінця ХІХ століття. Знайдена вона на Півночі Одеської області в Саврані, — розповідає директор музею «Історії розвитку Українського козацтва», полковник Українського козацтва Сергій Шпак. — Деякі експонати дарують музею і звичайні одесити. Здебільшого це предмети народного побуту — старовинні рушники і вишиванки, глечики, кухлі, праски, різноманітні обереги.

Зала перша. Козацькі «розваги»

Cкарби козацького музею: шаблі, скрині та вітрилаВ експозиційній першій залі, «Героїка Українського козацтва», напевне, цікаво буде хлопчакам, які полюбляють гратись у солдатиків. Притягують погляд чотири діорами малих форм — «Штурм турецького фрегата козаками», «Поселення на Пересипу», «Штурм фортеці Хаджибей» і «Застава на Шкодовій горі». На будь-якій з них можна детально роздивитись воїнів часів козацтва  їх одяг, зброю, рухи під час нападу, штурму, оборони чи поранення. Також в залі є макети козацьких суден-чайок. Автор діарам і макетів  одеський художник Анатолій Утюжніков.

Прикрашає залу козацька ікона Покрови Пресвятої Богородиці. Поряд з нею — реконструйовані прапори різних козацьких полків, холодна та вогнепальна зброя... Тут розташовані погруддя Отаманів Чорноморського козацтва Захарія Чепіги, Антона Головатого та гетьмана Івана Мазепи, гіпсові барельєфи отаманів і гетьманів. Гордістю зали є копія картини Іллі Репіна «Запорожці пишуть лист турецькому султану», 1923 року, невідомого художника. Сергій Шпак розповів, що деякі експерти вважають, що полотно відноситься до пензля художник Михайла Кузнєцова. У картини цікава історія.

Cкарби козацького музею: шаблі, скрині та вітрила— Картина потрапила до музею в жалюгідному стані. Полотно було порване в двох місцях,  розповідає директор. — Передав його музею полковник Українського козацтва Георгій Мацкепладзе. Колись його товариш пообіцяв подарувати її козацтву після своєї смерті, розповідаючи, що написана вона відомим одеським художником. Після смерті друга родичі відмовились дарувати її. Натомість запросили кругленьку суму. Буквально за декілька днів картина впала зі стіни і розірвалась. Тільки після цього родичі передзвонили і віддали її Мацкепладзе.

Картину відреставрував козацький художник Анатолій Утюжніков.

  • Із листа запорожців турецькому султану: «Ти, султан, чорт турецький, і проклятого чорта брат і товариш, самого Люципера секретар! Який ти в чорта лицар, коли голою сракою їжака не в’бєш?»

Зала друга. Козацька мода

Cкарби козацького музею: шаблі, скрині та вітрилаУ другій залі, «Козацький побут та Мистецьки витвори присвячені Козацтву», знаходиться експозиція виробів козацького скульптора Петра Кравченка, ікони кінця ХІХ століття, керамічний, скляний і залізний посуд XVIII-ХІХ століття. Особливе місце у залі відведено одягу, типовому для козаків і берегинь півдня України.

Cкарби козацького музею: шаблі, скрині та вітрила Козаки носили суконний кольоровий жупан (верхній одяг), шовковой каптан (носився під жупаном). А ще - яскраву черкеску (подібна до жупана), її носили застібнутою і підперезаною вузьким ременем, на якому висів кинджал, іноді - пістолет і шашка, — пояснює Сергій Шпак.  Ну, і звісно, те що вирізняло українців з-поміж інших націй  широкі штани-шаровари, підперезані шовковим кушаком (пояс). На голові козаки носили шапки-кабардинки з видри та кошлатої вовняної бурки. На ноги взували сап'янові чоботи різних кольорів.

Що стосується жінок-берегинь, то цей образ у козацтві прирівнюється до матері, яка захищає, дбає, оберігає. Завдання берегині  допомогати тим, хто цього потребує. В давнину дівчат-берегинь навчали практиці розвідника, медпрацівника, пропагандиста. Секрети берегинь довгий час зберігались в таємниці і передавались лише із покоління в покоління.

Зала третя. Так міг жити ваш дідусь з бабунею

У третій залі, «Українська світлиця ХІХ ст.» представлені предмети повсякденного вжитку селян — скрині, лави, вішаки, прядки, дерев'яні лопати для печі, кам'яні жорна та багато інших речей, якими користувались в українській хаті. Особливою гордістю цієї зали є колекція вишитих і домотканих рушників та сорочок (ХІХ-початку ХХ ст.). Більша частина експонатів зібрана з півночі Одеської області — Балтського, Кодимського, Котовського і Ананьївского районів.

Саме в цій залі досить часто проходять виставки і тематичні зустрічі. Зараз в експозиції музею діють наступні виставки — «Українське козацтво в історичній та художній літературі», «Рушники півночі Одеської області», «Традиційна українська лялька як іграшка та оберіг» та інші.

Цінні музейні зібрання:

одяг православних священників, церковне начиння (потири, підсвічники, хрести та ікони — ХІХ ст.);

стародруки XІХ — ХХ ст.;

одяг та ужиткові тканини XІХ — поч. XX ст.;

посуду від І до ХХ ст.;

монети та паперові гроші XVІІI — XX ст.;

листівки ХІХ — поч. ХХ ст.;

зброя XVII — XХ ст. ( шаблі, ятагани, рушниці, пістолети);

бойові сокири, кам'яні гарматні ядра та вістря списів;

судові бомби, зброя й особисті речі козаків та російських солдат.

  • Трохи історії:

Cкарби козацького музею: шаблі, скрині та вітрилаФундаментом українського козацтва була Запорізька Січ. Це був політичний центр республіки. Гетьмани Запорізької Січі мали великі урядові повноваження. Вони захищали землі і народ від зовнішнього ворога, вели міжнародні переговори від імені народу, вирішували глобальні питання, що стосуються загального розвитку держави. У 1775 році Запорізька Січ була ліквідована рішенням імператриці Катерини II. Але незважаючи на указ, козацтво в Україні ще деякий час функціонувало.

День українського козацтва у нашому календарі свят знову з’явився в 1999 році. Отже, сучасному козацтву 15 років.

  • Музей історії розвитку українського козацтва, вул. Чорноморського Козацтва, 9; тел. (050) 510-92-86, (048) 37-88-30.

Автор: Алена Швец.
Скопировано с сайта http://odessa-life.od.ua

СЕМІНАРИ З ПЕТРІКІВСЬКОГО РОЗПИСУ ТА ПЛЕТІННЯ З СОЛОМКИ.

Відповідно до плану роботи комітету у справах сім»ї та молоді громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації Музей історії розвитку українського козацтва та культурно-просвітницький центр «Козак-центр» ГО «Молодіжної паланка» з 17 по 21 лютого 2014 року провела обласні семінари та майстер-класи в рамках всеукраїнського семінару з питань символіки та семантики в українській культурі «ЗРИМА ПІСНЯ»: 
- “Жар-птиця”, з петриківського розпису;
- “Солом'яний Бичок”, з плетіння з соломки.
В семінарах та майстер-класах прийняли участь педагоги,які викладають народознавство, образотворче мистецтво, обслуговуючу працю, керівникі профільних гуртків шкіл та позашкільних закладів. 

СЕМІНАРИ-МАЙСТЕР КЛАСИ ЯКІ ПРОВОДИЛИ НАРОДНІ МАЙСТРИ УКРАЇНИ НАТАЛІЯ РИБАК та СВІТЛАНА ПІСКОВА пройшли на базі "КОЗАК-ЦЕНТРУ", МУЗЕЮ ІСТОРІЇ РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА МОЛОДІЖНОЇ ПАЛАНКИ ЧОРНОМОРСЬКОГО ОКРУГУ КОЗАЦТВА ЗАПОРОЗЬКОГО, ОДЕСЬКИХ ЗОШ № 54, 27, 77, 35.

За 5 днів роботи отримали знання з народних ремесел 112 педагогів Одеси та 254 учня.

Директор культурно-просвітницького центру
«Козак-Центр» Молодіжної паланки Шпак С.В.
Керівник проекту "ЗРИМА ПІСНЯ" Григор"єва С.М.

ПЕРСОНАЛЬНА ВИСТАВКА АНАТОЛІЯ УТЮЖНІКОВА
"УКРАЇНА У НАС- ЄДИНА

18 січня 2014 року в приміщенні культурно-просвітницького центру "Козак-центр" (Чорноморського козацтва, 9) відбулось урочисте відкриття персональної виставки козацького художника Анатолія Утюжнікова "УКРАЇНА У НАС - ЄДИНА" до дня Соборності України. Присвячена 40-річчю творчої діяльності та 60-річчю з дня народження художника. 
Представлена серія картин виконана під час літньої серії пленерів "Тарасовими шляхами".
Ювіляра привітав ансамбль "Козак-центру" "ЗОРЯНИ" керівник Єлизавета Погодіна

ВІДЕОКЛІП "МИРЕ ЛУКАВИЙ"

Одеські кобзарі Максим Трубніков та Олекса Губський виконують козацьку хорею "Мире лукавий.." Зйомки проводив Станіслав Крижевський на базі та за підтримки Музею історіїї розвитку Українського козацтва.

              ДРУГИЙ ОБЛАСНИЙ КОЗАЦЬКИЙ ФЕСТИВАЛЬ "ПОКРОВА"

 

    Громадська організація Молодіжна паланка, Музей історії розвитку Українського козацтва, Асоціація козацьких товариств «СІЧ», громадська організація «Зелена Мрія» за підтримки комітету у справах сім’ї та молоді громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації, департаменту внутрішньої політики Одеської міської ради, благодійного фонду «Добрий Самарянин» 12 жовтня 2013 р. в рамках відзначення Дня Українського козацтва провели ДРУГИЙ ВІДКРИТИЙ ОБЛАСНИЙ КОЗАЦЬКИЙ ФЕСТИВАЛЬ «ПОКРОВА».

    Мета фестивалю відродження та розвиток історичних, культурних традицій Українського козацтва; об'єднання козацьких організацій; виховання патріотизму, національної гідності та поваги до знакових подій української історії.

     Фестиваль відбувся на Соборній площі біля пам’ятника Воронцову. В рамках фестивалю відбувся концерт за участю народного козацького гурту «Чорномор», керівник Анатолій Патюк; ансамблю Культурно-просвітницького центру «Козак-Центр» керівник Єлизавета Погодіна; Фольклорний ансамбль «Весняночка» ЦДЮТ Приморського району «Самоцвіт», керівник Анжела Вапняр та інші колективи та виконавці, ярмарок виробів народних умільців України, показові виступи та майстер-класи бойового козацького мистецтва; магічне дійство варіння козацького кулішу; козацькі забави: конкурси, ігри, розваги.

ІСТОРИЧНИЙ КВЕСТ ДО ДНЯ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА

"ЯК КОЗАКИ ОДЕСОЮ МАНДРУВАЛИ"

 

    Сьогодні відбувся історичний квест з нагоди дня Українського козацтва "Як козаки Одесою мандрували" Організували та провели його Одеський осередок спілки скаутів України та Молодіжна паланка за підтримки комітету у справах сім"ї та молоді громадської ради при Одеській державній облдержадміністрації.

    Команди пройшли за маршрутом, повязаним з козацькими місцями Одеси та розв"язали велику кількість завдань з історії Українського козацтва. Фінал змагань та нагородження відбулись в музеї історії розвитку Українського козацтва.

 

Переможцями стали: 1-е місце учні ЗОШ №77, 2-е- команда скаутів, 3-є - ЦДЮТ "Самоцвіт"

            НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОФЕРЕНЦІЯ "КОЗАЦЬКИМИ ШЛЯХАМИ"

 

   10 жовтня 2013 року в Музеї історії розвитку Українського козацтва пройшла обласна науково-практична конференція "КОЗАЦЬКИМИ ШЛЯХАМИ".

   Організували конференцію Одеський обласний гуманітарний центр позашкільної освіти та виховання та громадська організація "Молодіжна паланка".

    В роботі конференції взяли участь учні 7-11 класів, гуртківці позашкільних навчальних закладів, громадські об’єднання дітей та підлітків, клуби за місцем проживання, інші зацікавлені особи, всі ті, кому цікава краєзнавчо-дослідницька робота періоду козацької доби та історичне надбання українського народу.

 

   За програмою конференції була проведена екскурсія в музеї „Історії розвитку Українського козацтва”, відбувся захист учасниками краєзнавчо-дослідницьких робіт по секціях:

• Історія козацтва на Півдні України.

• Побут і традиції козацтва, козацькі забави.

• Туристські маршрути „Козацькими шляхами Одещини”.

• Історичні портрети козацьких ватажків.

 

Переможці коференції отримали грамоти, кубки та подарунки від Молодіжної паланки.

                      ТОЛОКА НА СТАРОВИННОМУ КОЗАЦЬКОМУ ЦВИНТАРІ

Співробітники музею історії розвитку Українського козацтва прийняли участь у прибиранні козацького цвинтаря, найстарішого в Одесі.

ВИЇЗНИЙ ТУР ДО ДНЯ ТУРИЗМУ

 

  

Відповідно до Програми розвитку туристично- рекреаційної галузі Одеської області на 2011-2015 роки , а також з метою святкування Дня туризму в Україні (27 вересня ) управлінням культури і туризму , національностей та релігій Одеської обласної державної адміністрації 25 вересня поточного року проведено виїзний ознайомчий тур по Біляївського району Одеської області для суб'єктів туристичної діяльності та засобів масової інформації області . 

У рамках виїзного туру суб'єктів туристичної діяльності області ознайомили з об'єктами туристичних відвідувань Біляївського району , які можуть бути включені в тематичні туристично - екскурсійні маршрути ( культурно - пізнавальні , екологічні та сільські ) , а також у так звані тури вихідного дня.

 

 Директор музею історії розвитку Українського козацтва Шпак Сергій ознайомив туроператорів з екскурсійним маршрутом "Козацька Одеса" та козацьким минулим  с. Усатове і визначною пам'яткою - церквою Різдва (1822 р.); історією переселенців - засновників ряду населений пунктів району. Окрім того для туроператорів провели туристичними стежками Нижньодністровського національного природного парку , зокрема: " Старий Турунчук " , "Дністровська Амазонія " , інформаційно - туристичним Візит - центром " Дністер " , садибою сільського туризму" Саф'яни "(м. Біляївка ) і" Ранчо дядюшки Бо " ( с. Нерубайське ) , де туристам пропонують відпочинок у стилі " кантрі " , відвідання винного льоху і " диких катакомб " , ознайомлення з жителями ранчо - домашніми тваринами і т.д.

 

З нагоди святкування Дня туризму в Україні , в рамках туру були нагороджені почесними грамотами керівники провідних туристичних підприємств , об'єктів розміщення і оздоровчих об'єктів області .

БАНДУРА 19 СТОЛІТТЯ.

12 вересня 2013 року в музей передали бандуру кінця 19 століття. Знайдена вона на Півночі Одеської області в Саврані.  Зараз над її реставрацією працюють фахівці зі старовинних козацьких музичних інструментів з Одеси та Київа.

СВЯТО ДО ДНЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ

В МУЗЕЇ ІСТОРІЇ РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА

 

У середу 21 серпня в ї Історії розвитку Українського козацтва (вул. Чорноморського козацтва, 9) пройшли святкові заходи з нагоди святкування 22 річниці Незалежності України.

Захід організований громадськими організаціями МГО «Чорноморський округ Козацтво Запопрозьке», ГО «Молодіжна паланка» за участю комітету у справах сім’ї та молоді Громадської ради при ООДА.

В рамках заходу директор музею Шпак Сергій провів презентацію оновленої експозиції музею та тематичної виставки «Шлях до Незалежності».

Козацький художник Анатолій Утюжников розповів про знайдену та відреставрованої картину «Богдан Хмельницький», видатного російського художника Ніла Яблонського, середини 30 років ХХ століття. Окрім цього на суд гостей були представлена виставка барельєфів Українських отаманів, гетьманів та громадсько-політичних діячів.

В дар музею було передано старовинне кінське сідло, яке безумовно знайде своє місце в експозиції.

Окрім того в рамках заходу відбулась презентація виставки дитячого малюнку малюка «Рідна Україна».

Для гостей музею виступили вихованці культурно-просвітницького центру «КОЗАК-ЦЕНТР» дитячий козацький фольклорного колектив (керівник Єлизавета Погодіна) з програмою «Вишиванка» та лауреата Всеукраїнського конкурсу «Чарівна бандура» Ковальов Іван.

 

Директор музею,

отаман Молодіжної паланки

МГО «Чорноморський округ. Козацтво Запорозьке»,

голова комітету у справах сім»ї та молоді Громадської ради при ООДА Сергій Шпак