Експозиція першої зали «Героїка Українського козацтва» вміщує наступні розділи:
1. Передумови виникнення козацтва (Київська Русь, Галицько-Волинське, Велике князівство Литовське).

2. Створення Запорожської січі  та козацтва, Січовий устрій Козацької держави.

3. Визвольні змагання Українського народу у 17-18 ст.

4. Руйнування січі та створення Чорноморського козацтва.

5. Визволення півдня України з під турецько-татарського впливу.

6. Козацтво у першій та другій світових війнах.

 

   В Першій експозиційній залі для огляду відвідувачів діють чотири діорами малих форм: "Штурм турецького фрегата козаками»,  «Поселення на Пересипу», «Штурм фортеці Хаджибей», «Застава на Шкодовій горі» козацького художника Анатолія Утюжнікова, а також велика діорама Штурм Хаджибеївської фортеці.

  Зала вміщує в себе погруддя Отаманів Чорноморського козацтва Захарія Чепіги, Антона Головатого та гетьмана Івана Мазепи, макети козацьких суден, холодну та вогнепальну зброю козацької доби (17-20 ст.), реконструйовані прапори різних козацьких полків, предмети побуту та картини козацької тематики художника Анатолія Утюжнікова та репродукції картин відомих художників, гіпсові барельєфи отаманів, гетьманів та ескізні скульптури відомого українського скульптора Петра Кравченка.

    Прикрасою зали є копія картини І. Репіна  «Запорожці пишуть лист турецькому султану», 1923 року, невідомого художника (за деякими оцінками експертів полотно відноситься до пензля художник М. Кузнєцова). Цікава історія цієї картини, яка потрапила до  музею в жалюгідному стані - полотно  було порвано в двох місцях. Передав його музею полковник Українського козацтва Георгій  Мацкепладзе. Колись товариш Георгія пообіцяв подарувати її козацтву після своєї смерті, розповідаючи, що написана вона якимось відомим Одеський художником. Але після смерті друга, родичі відмовились дарувати її і запросили кругленьку суму в у.о.. Буквально через декілька днів картина впала зі стіни і порвалася. Тільки після цього  родичі передзвонили і віддали її козаку. Тепер відреставрована козацьким художником Анатолієм Утюжніковим вона поправу зайняла своє гідне місце у козацькому музеї.